Pokrzywa

Pokrzywa - Urtica dioica - Sting Nettle

Pokrzywa, to chyba w tej chwili moja ulubiona roslina. Bedac dzieckiem nie lubilam jej, jak zapewna kazde z nas ze wzgledu ma jej swedzace "oparzenia". Ale teraz doceniam jej wszystkie walory. Od ponad 25 lat mieszkam w New Jersey i nie wiedziala, ze mozna ja spotkac rowniez i tutaj. Nie macie pojecia jakie bylo moje zaskoczenie, gdy na jednaej szkolnej wycieczce ze studentami znalazlam roslinke, ktora przypominala mi pokrzywe i dopiero gdy poparzylam nos bylam pewna, ze to wlasnie pokrzywa. Wyrwalam malusienka szczepke i posadzilam u siebie przy domu. W tamtym roku zostala wycieta przez kosiarzy (mieszkam na osiedlu szeregowcow), ale w tym roku zabezpiecze ja aby nikomu nie przyszlo do glowy, ze to niepotrzebny chwast.


Wikipidia: Pokrzywa (Urtica L.) – rodzaj jednorocznych roślin zielnych lub bylin[4] z rodziny pokrzywowatych (Urticaceae Juss.). Należy do niej co najmniej 68 gatunków rozpowszechnionych na całej kuli ziemskiej z wyjątkiem Antarktydy[5]. Rośliny niektórych gatunków dostarczają włókna i są jadalne[6].


WLASCIWOSCI - zaczerpniete ze strony LINK

Surowcem leczniczym pokrzywy są jej korzenie, liście oraz ziele. Pokrzywa zwyczajna działa moczopędnie i oczyszczająco, z tego jest najbardziej znana. Określa się ją jako akwaretyk, czyli roślinę-lek wzmagającą diurezę. Ponadto w pewnym stopniu uzupełnia jony żelaza u osób z ich niedoborem, wspomaga w cukrzycy normalizując glikemię, jest korzystna w schorzeniach reumatycznych a także trądziku młodzieńczym. Przy wykorzystaniu zewnętrznym pokrzywa zwyczajna wzmacnia włosy, przeciwdziała łupieżowi i łojotokowi skóry – zatem można stosować ją zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wspomniane względy sprawiają, że pokrzywa w kosmetyce, zwłaszcza w przypadku preparatów na włosy i skórę głowy, wiedzie prym spośród produktów ziołowych. Pomaga też przy stanach zapalnych jamy ustnej oraz bólach mięśni i stawów. Dodatkowo zastosowanie pokrzywy zwyczajnej obejmuje też świeży sok z pokrzywy zmieszany z miodem, który jest stosowany przy grypie, przeziębieniu oraz jako środek wzmacniający odporność. 

    • Odchudzanie,
    • Rany,
    • Owrzodzenia,
    • Infekcje bakteryjne,
    • Żołądek,
    • Jelita,
    • Anemia,
    • Gruczoł krokowy,
    • Nerki,
    • Wątroba,
    • Metabolizm.


ZASTOSOWANIE:

Najważniejsze kierunki zastosowania pokrzywy zwyczajnej to:
DAWKOWANIE:
Warto podkreślić, że pokrzywa zwyczajna ma swoje działanie tylko w okresie stosowania czyli podczas kuracji. Gdy przestaniemy ją spożywać, to szybko kończy się ten pozytywny efekt. Dawkowanie pokrzywy zwyczajnej zależy zwłaszcza od rodzaju produktu z pokrzywą, a także od celu stosowania. Jednak uśredniając zalecenia na podstawie badan, poleca się stosowanie kilkunastu mililitrów (15 ml) soku z pokrzywy 2-3 razy dziennie albo 2-3 napary z ziela pokrzywy w ciągu dnia.

SKUTKI UBOCZNE:

Nadmierne spożycie pokrzywy w różnych preparatach i postaci naparu/nalewki, może przyczyniać się do niedoborów składników mineralnych i witamin. Jednocześnie, z uwagi na zawartość żelaza, przy diecie w nie bogatej, może prowadzić do jego nadmiaru w organizmie. Skutkiem nadużywania pokrzywy może być tez osłabienie wynikające z hipoglikemii (zbyt niskiego stężenia glukozy we krwi).

CO MOZNA ZROBIC Z POKRZYWY:



Komentarze