Krwawnik - Achillea Millefolium - Yarrow

Krwawnik - Achillea millefolium - Yarrow

Zapisalam sie na webseminar "Summer Herb Series" utworzony przez Melisse Norris z Living Homegrown & Handmade. Przez kilka dni bede otrzymywala informacje o ziolach, ktore beda tematem lekcji. Pierwszym z nich jest krwawnik. 

Bedac mala dziewczynka zbieralam mlody krwawnik dla malutkich kurczaczkow. Moja mama mowila mi, ze pomaga on w ich rozwoju i dostarcza cala mase witamin i mineralow. Pozniej mama powiedziala mi, ze jak byla mala dziewczynka, to uzywala go do tamowania krwi z malych ranek. Tylko, ze ona mieszkala wtedy na wsi i wszystkie "chwasty" byly pod reka. A ja doroslam, wyjechalam najpierw do Olsztyna do technikum, a potem na studia do Gdanska i w koncu wyladowalam w Stanach. Mieszkam w New Jersey i uwierzcie mi troche boje sie zbierac jakiekolwiek ziola. Nie jest to zwiazane z ich nieznajomoscia, ale nie jestem pewna czy nie sa one czyms spryskiwane. jaki to bylby sens zbierania zanieczyszczonej roslinki dla "poprawy" zdrowia. Ale nie poddaje sie i dalej zbieram wiadomosci na ich temat. A jesli ktorejkolwiek potrzebuje, mam swoje zaufane sklepy. w ktorychje  kupuje.


Ale wracam do tematu.....krwawnik
Uzycie: Krwawnik moze byc uzywane wewnetrznie jak i zewnetrznie. ma 
Uses: Yarrow can be used both internally and externally. Poniewaz ma lekko gorzkawy smak, przy przygotowywaniu herbat czy naparow, bardzo czesto jest podawany z innym, bardziej aromatycznym zielem. 

WLASCIWOSCI - zaczerpniete ze strony LINK

Właściwości lecznicze krwawnika poznano już w średniowieczu, wówczas wykorzystywano go zwłaszcza przez jego działanie przeciwko krwotoczne. Substancje o działaniu leczniczym występujące w surowcach krwawnika pospolitego to m.in. olejek eteryczny, cholina, magnez, cynk, potas i witamina C. Taniny zawarte w krwawniku mają działanie ściągające, a także nadają gorzki posmak roślinie i jej przetworom. Zaś flawonoidy zawarte w krwawniku mają rolę przeciwbólową, przeciwzapalną, rozkurczową.
Warto wyróżnić też związki charakterystyczne zwłaszcza dla ziela krwawnika – chamazulen, który wykazuje zdolność hamowania reakcji alergicznych i zapalnych, a także achilleina. Ta druga zaliczana jest do glikozydów cyjanogennych – związki z tej grupy w większej ilości mogą być szkodliwe dla ludzkiego organizmu, ale w śladowych ilościach achilleina odpowiada za hamowanie krwawień, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. A więc to ona jest głównym związkiem, dzięki któremu krwawnik posiada charakterystyczne właściwości lecznicze.

Roślina ta wykazuje przede wszystkim działanie przeciwkrwotoczne, usuwające szkodliwe produkty przemiany materii, przeciwzapalne i pobudzające apetyt.

Podsumowując – krwawnik pospolity i jego właściwości lecznicze to:

  • Działanie rozkurczowe,
  • Pobudzanie wydzielania soków trawiennych,
  • Właściwości przeciwzapalne,
  • Funkcje moczopędne,
  • Właściwości przeciwartretyczne,
  • Rola odkażająca,
  • Aktywność hamująca krwawienie.

Krwawnik w czasie okresu

Picie krwawnika podczas okresu może zmniejszyć ból wywołany skurczami macicy. Warto zatem korzystać z krwawnika podczas bolesnych miesiączkowań. Niektórzy sądzą, że z uwagi na działanie przeciwkrwotoczne może on pomagać w zmianie terminu miesiączki, na przykład wpływać na jej opóźnienie. Inni z kolei twierdzą o działaniu przyspieszającym miesiączkę. Te efekty nie są jednak naukowo udowodnione.

Krwawnik na torbiel jajnika

Ze względu na zawarte w krwawniku fitoestrogeny, poleca się krwawnik na menopauzę oraz na niektóre choroby związane z produkcją hormonów płciowych. Torbiel jajnika to jedna z nich, dlatego warto w większości przypadków skorzystać z mieszanki ziołowej, herbaty z krwawnika w celu złagodzenia ryzyka rozwoju torbieli. Jednak takie działanie musi być skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Fitoestrogeny zawiera także len, a ma mniej skutków ubocznych – sprawdź właściwości lnu zwyczajnego

PRZECIWWSKAZANIA:

Nie zaleca się podawania 
ziela krwawnika dzieciom poniżej 12 roku życia ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w tej grupie pacjentów. Brakuje także danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania w ciąży i w okresie karmienia piersią. Ponadto należy uważać na możliwe reakcje alergiczne. W przypadku wystąpienia wysypki, zaczerwienienia skóry po podaniu naparu z krwawnika czy nalewki lub oleju z krwawnika, należy zaprzestać stosowania produktów na bazie tej rośliny.


UPRAWA:
Krwawnik jest roslina wieloletnia.
Size: wysokosc 60-100cm, szerokosc tylez samo
Naslonecznienie: Pelne slonce
Rodzaj ziemi: dobrze nawodniona z dobrym odprowadzeniem wody
Sadzenie: wysiewanie nasion nalezy dokonac 8-10 tygodni przed ostatnim mrozem
Wytrzymalosc na zimno: tak
Wysadzanie do ziemi: po przymrozkach

W przyrodzie wystepuje kilka gatunkow krwawnika. Niektore z nich maja przepiekne kolory, ale najlepsze wlasciwosci medyczne ma krwawnik pospolity o bialych kwiatach.



Po zakorzenieniu sie rosliny, krwawnik jest roslina latwa w uprawie. To takze jedna z najdluzej kwitnacych roslin. Zaczyna kwitnac pozna wiosna i trwa do pierwszych przymrozkow. To nie tylko wspaniale ziolo o wielu roznych zastosowaniach, ale rowniez wspanialy kwiat ciety do bukietow. Swietnie zachowuje swoj ksztalt po wyschnieciu co sprawia, ze jest idealny do kompozyji z suszonych kwiatowych.

ZASTOSOWANIE:
Krwawnik pospolity to roślina o szerokim działaniu. Można ją stosować w postaci naparów, nalewek, herbatek, a zewnętrznie jako okłady, kąpiele czy płukanki.

Zastosowanie wewnętrzne

Stosowanie wewnętrzne krwawnika pospolitego najlepiej konsultować z lekarzem, ale ziele może być pomocne przy dolegliwościach takich jak:

  • nieżyty i stany zapalne przewodu pokarmowego,
  • drobne krwawienia w obrębie przewodu pokarmowego,
  • żylaki odbytu,
  • niewielkie krwawienie płucne,
  • stany skurczowe mięśni gładkich jelit i dróg żółciowych,
  • przewlekłe zaburzenia trawienne, którym towarzyszą wzdęcia i mdłości,
  • brak łaknienia,
  • zaparcia i bóle jelitowe,
  • bóle menstruacyjne.

Zastosowanie zewnętrzne

Ziele i kwiaty krwawnika mogą być stosowane zewnętrznie w przypadku:

  • stanów zapalnych skóry i błon śluzowych,
  • dolegliwości jamy ustnej i gardła.

Działanie rozkurczowe krwawnika

Krwawnik pospolity działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, dróg żółciowych i moczowych, prawdopodobnie dzięki flawonoidom. Właściwości rozkurczowe ziela mogą być pomocne w leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak zaparcia, kolka jelitowa czy bóle skurczowe jelit.

Pobudza wydzielanie soków trawiennych

Krwawnik pospolity w swoim składzie posiada substancje, które pobudzają wydzielanie soków trawiennych. Dlatego jest on pomocny przy dolegliwościach związanych z trawieniem czy brakiem apetytu.

Przepis na napar z ziela krwawnika pospolitego

1 łyżkę suszonego ziela krwawnika zalej 1 szklanką wrzątku. Parz pod przykryciem około 15 minut, następnie przecedź. Pij pół szklanki dwa razy dziennie.

Napar możesz stosować przy problemach ze strony układu pokarmowego, takich jak dolegliwości trawienne, zaparcia, wzdęcia, mdłości i skurcze jelit.

Funkcja moczopędna

Przetwory z krwawnika pospolitego działają moczopędnie i jednocześnie odtruwająco. Pomagają pozbyć się szkodliwych substancji z organizmu. Mogą być również pomocne w łagodzeniu objawów zapalenia pęcherza moczowego.

Przepis na herbatkę z kwiatów krwawnika

3 łyżki suszonych kwiatów krwawnika pospolitego zalej 500 ml wrzącej wody. Parz pod przykryciem około 20 minut. Następnie przecedź. Pij 2 szklanki w ciągu dnia.

Właściwości przeciwzapalne krwawnika

Dzięki przeciwzapalnym właściwościom krwawnik może być stosowany w przypadku wystąpienia stanów zapalnych układu pokarmowego czy gardła.

Może być także stosowany zewnętrznie na stany zapalne skóry i błon śluzowych, zmiany trądzikowe czy do płukania jamy ustnej.

Przepis na maseczkę z kwiatów krwawnika

Do wykonania maseczki potrzebujesz tylko 2 łyżeczek suszonych kwiatów krwawnika i odrobiny wrzątku. Utworzoną papkę pozostaw do ostygnięcia, a następnie nałóż na twarz. Po 10 minutach zmyj maseczkę letnią wodą.

Krwawnik i właściwości odkażające

Ze względu na przeciwzapalne, bakteriostatyczne i odkażające właściwości okłady z ziela krwawnika mogą być pomocne w przypadku podrażnień i stanów zapalnych skóry, drobnych ran i zadrapań.

Hamuje krwawienie

Krwawnik pospolity jest to roślina powstrzymująca niewielkie krwawienie. Dlatego stosuje się go pomocniczo przy nieżytach i stanach zapalnych przewodu pokarmowego z delikatnym krwawieniem, żylakach odbytu czy przewlekłej chorobie wrzodowej. Ziele hamuje również krwawienia zewnętrzne w przypadku podrażnień i niewielkich ran skóry.

Wpływ na choroby nerek

Przetwory z ziela krwawnika pospolitego działają moczopędnie i wspomagają funkcję wydalniczą nerek. Łagodzą przykre dolegliwości jakie są skutkiem kamieni i piasku w nerkach oraz zapalenia pęcherza moczowego.

Zastosowanie krwawnika w leczeniu stawów

Krwawnik pospolity może być pomocny w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych w stawach. W tym przypadku warto zastosować maść z krwawnikiem, którą możesz wykonać w domu. Wcześniej upewnij się, że stosowaniem krwawnika nie wywołuje u ciebie reakcji alergicznych.

Przepis na maść z krwawnikiem

W rondelku rozpuść 90 g oleju kokosowego. Dodaj 20 g świeżych kwiatów i 20 g świeżych liści z krwawnika, rozdrobnionych lub posiekanych. Podgrzewaj chwilę aż wszystkie składniki się połączą. Odstaw powstałą masę na co najmniej 12 godzin. Po tym czasie preparat ponownie podgrzej i przelej przez gazę. Maść jest gotowa. Przechowuj ją w lodówce.

Krwawnik na problemy kobiece

Przetwory z krwawnika pospolitego nie tylko działają łagodząco na bóle menstruacyjne, ale mogą być pomocne także przy zaburzeniach miesiączkowania. Ziele pomaga regulować cykl menstruacyjny.

Zastosowanie krwawnika - gdzie się go używa?

Krwawnik pospolity oprócz wyżej wymienionych zastosowań, doskonale sprawdza się jako dodatek do potraw. Do jedzenia nadają się świeże i młode listki, które charakteryzują się lekko ostrym i gorzkawo-słonym smakiem. Świetnie sprawdzają się w daniach na zimno takich jak sałatki czy kanapki, ale również w daniach ciepłych typu sosy, zupy czy dania mięsne.

Przepis na lekką sałatkę

Składniki

  • 2 ugotowane na twardo jajka
  • 4 rzodkiewki
  • garść młodych listków szpinaku, krwawnika, rzodkiewki
  • mała cebula
  • sól, pieprz
  • sok z połowy cytryny

Wykonanie

Wszystkie warzywa dokładnie umyj. Szpinak, liście krwawnika i rzodkiewki rozłóż na talerzu. Dodaj pokrojone cebulę i rzodkiewkę. Przypraw solą i pieprzem. Rozłóż na talerzu jajka pokrojone w ćwiartki, skrop całość sokiem z cytryny. Zdrowa sałatka gotowa!

Ziele krwawnika pospolitego możesz wykorzystać również do relaksującej kąpieli. Jeżeli czujesz zmęczenie, dokuczają ci bóle stawów czy bolesne miesiączkowanie, wypróbuj kąpiel z krwawnikiem.

100 g ziela krwawnika zalej 3 szklankami wody. Pozostaw na całą noc. Następnie zagotuj i przecedź. Powstały napar dodaj do kąpieli.

Wykorzystanie krwawnika w kosmetyce

Krwawnik pospolity znajduje zastosowanie także w kosmetologii. Dzięki obecności cennych składników takich jak flawonoidy, garbniki, sole mineralne czy witaminy wykazuje pozytywne działanie na skórę. Działa ściągająco i oczyszczająco, wspomaga zamykanie porów, zapobiega pękaniu naczynek, wycisza stany zapalne, zapobiega rozwojowi bakterii. Wyciągi z krwawnika dodawane są do kosmetyków przeznaczonych dla cery tłustej, trądzikowej i wrażliwej, skłonnej do pękających naczynek.

Komentarze