Naturalne Antybiotyki

zdjecie z internetu

Sezon na przeziebienia i grype wlasnie sie zaczal. Coraz wiecej ludzi w kolo pociaga nosem i pokasluje. Jesli nie bierzesz tabletek z apteki ta jak i ja, to szukasz innych sposobow aby temu sezonowi sie przeciwwstawic.
Od jakiegos czasu czytam Poranny Dziennik Zdrowia dr. Bartka Kulczynskiego. Jest on napisany prosto, zwiezle i na temat. W dzisiejszym dzienniku byla mowa na temat naturalnych antybiotykow. Wiekszosc z nas wie, ze czosnek to najlepszy lek na przeziebienie tka samo jak miod czy cebula. Jak to dr Kulczynski napisal nie wolno ich traktowac jako prawdziwe antybiotyki, ale w okresie jesienno-zimowym na pewno wesprą nasz organizm. i dobrze by bylo aby kazdy z nas podniosl ich spozycie. 
A o jakich "antybiotykach mowa? Trzy z nich juz wymienilam. 
  • Czosnek - ma silne wlasciwosci przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
"Włączenie go do diety zmniejsza ryzyko przeziębienia i pomaga szybciej wrócić do zdrowia przy przeziębieniu. Przed spożyciem tylko czosnek należy dokładnie zmiażdżyć albo posiekać, bo dopiero wtedy uwalniają się składniki, które decydują o jego właściwościach prozdrowotnych. Najlepiej stosować go na surowo, np. jako dodatek do kanapki lub pasty kanapkowej. Jeśli drażni jego aromat, można wymieszać go z odrobiną miodu i popić ciepłym mlekiem lub napojem roślinnym.....  Optymalna dzienna porcja to 0,5 lub 1 ząbek."
  • Cebula - posiada wlasciwosci przeciwbakteryjne
 "Popularny w naszym kraju, a przynajmniej taki był kilkanaście lat temu, syrop z cebuli niejednemu już pomógł w przypadku suchego kaszlu, bólu gardła czy w ogólnym powrocie do zdrowia. Poza cebulą, do sporządzania syropu wykorzystuję składniki takie jak: czosnek, miód, cytryna, imbir, goździki, cynamon, anyż....."piszą Państwo na YouTube: ‘dr Bartek syrop z cebuli’, to na górze pojawi się mój film z przepisem......." 
  • Miod 
"W pracach naukowych jest potwierdzenie, że miód pozwala m.in. złagodzić przebieg infekcji górnych dróg oddechowych. Sugeruję łączyć miód z pierzgą lub pyłkiem pszczelim, które także wykazują właściwości przeciwbakteryjne i regulują pracę naszego układu odpornościowego. Wystarczy zmielić pyłek i pierzgę, miód doprowadzić do płynnej konsystencji, połączyć z sobą te składniki i dobrze wymieszać. Proporcje pyłku, pierzgi i miodu to 1:1:4. Miksturę przenieść do wyparzonego słoika i pozostawić na 3 dni. Zalecane stosowanie to około 1-2 łyżeczki dziennie w przypadku osób dorosłych."
  • Kurkuma i imbir 
"W okresie jesienno-zimowym sprawdzi się też tzw. złote mleko na bazie kurkumy i imbiru. Przepis na nie znajdą Państwo również na moim kanale, wpisujemy na YouTube: ‘dr Bartek złote mleko’."


 ***informacje w cudzeslowach pochodza z Porannego Dziennika Zdrowia dr. Kulczynskiego.

Komentarze